Раздел: Английска литература
Издателство: СофтПрес
Народност: английска
Преводач: Харалампи Аничкин
ISBN: 9789546859945
първо издание, 2010 год.
меки корици, 160 стр.
ОТ АВТОРКАТА НА МОНОЛОЗИ ЗА ВАГИНАТА
Аз съм емоционално създание.
Нещата не ми се случват
като интелектуални теории или строго оформени идеи.
Те пулсират през моите органи и нозе
и изгарят ушите ми.
В тази дръзка, провокативна и проникновена книга Ева Енслър – световноизвестен писател и драматург, представя монолози и истории, вдъхновени от живота на момичета от всички краища на земното кълбо. Прекосявайки един цял свят от теми и емоции, техните гласове звучат изпълнени с гняв, жизнерадост, нежност, обърканост и интелигентност.
Днес момичетата често водят битка, за да отстояват правото си да бъдат силни и верни на себе си, вместо да се съобразяват с
очакванията на обществото, в опита си да бъдат харесвани. Учат ги да не бъдат прекалено активни, прекалено страстни, прекалено умни, прекалено отзивчиви, прекалено открити. Насърчават ги да потискат инстинктите си, гнева си, желанията и мечтите си, да бъдат благовъзпитани, да се придържат към правилата.
„Аз съм емоционално създание” е празник на автентичния глас на всички момичета, вдъхновяващ призив да следват мечтите си и да се превърнат в истински жени, каквито винаги трябва да бъдат.
Ева Енслър е световноизвестен автор на бестселъри и признат драматург, чиито произведения за сцена включват „Монолози за вагината”, „Необходими мишени” и „Доброто тяло”. Тя е автор и на „Най-сетне несигурност”, политически мемоар. Енслър е основателката на V-Day (vday.org), световно движение за прекратяване на насилието над жени и момичета.
През последното десетилетие движението V-Day е събрало повече от 70 милиона долара за местни групи в различни страни, които работят за прекратяване на насилието над жени и момичета по целия свят.
Героините на Ева Енслър са американско момиче, притискано от съученичките си; тийнейджърка с анорексия, която яде все по-малко и по-малко, докато пише в блога си; девойка от племето Масаи, решена да не изтърпи осакатяването на женските гениталии; българско момиче – секс робиня на петнайсет години; млада китайка, която работи в производството на куклите Барби; иранска студентка, подлъгана да претърпи пластична операция на носа; бременно момиче пред решение дали да задържи бебето си.
Чрез тези тиради, поезия, въпроси и факти ние започваме да разбираме единния портрет на момичетата навсякъде по света: тяхната издръжливост, тяхното непокорство, тяхната болка, техните страхове, техните тайни и техните завоевания. „Аз съм емоционално създание” е призив, равносметка, обучение, за момичетата e доверие в собствената им сила, а за техните родители и за всички нас – откровение.