В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Последно активен днес в 14:03 ч.
Надали има турист в Лондон, който да не е посетил музея „Мадам Тюсо“. Славата на восъчните фигури, изобразяващи известни личности в техния ръст, вид и облекло, излиза далеч зад пределите на Англия и днес вече има музеи в Берлин и Хонг-Конг, в Сидни и Ню Йорк… Името „Мадам Тюсо“ е станало синоним на уникална атракция, но малко са хората, които знаят кой стои зад него.
Мари Гросхолц, родена в средата на XIII в. в немския по онова време град Страсбург – това е жената, известна с името си по мъж Тюсо. Останала без баща, преди да се роди, живяла през първите години от живота си в немска Швейцария, преселила се заедно с майка си като дете в Париж, на 40 години принудена да бяга от Франция, заселила се в Лондон и починала там на близо 90 години – а това е нейният живот, представен схематично във времето и пространството. И в тези почти 90 години живот се редуват щастие и загуба на голямата любов, нещастен брак и успех в изкуството, признание от владетели и смъртна присъда, революция и изгнание.
Във вълнуващия си роман Мишел Моран проследява в детайли съдбата на тази необикновена жена, родена с таланта на голяма скупторка и оставила името и изкуството си до наши дни.