Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Последно активен днес в 08:43 ч.
Сборникът “Запокитеност” включва първите пет стихосбирки на Петър Чухов, написани и издадени (с едно изключение) през периода 1995 – 2000 г. Събрани в общо книжно тяло, без нова редакторска намеса, но с нов, общ дизайн, дело на Капка Кънева, носител на наградата “Златна четка” за оформление на книга, те показват поетическите търсения на автора в края на миналия век, който съвпада с края на неговата младост. За тези, които познават Чухов само от стихосбирките му, издадени през новото хилядолетие, тази среща със сигурност ще бъде изненадваща.
Петър Чухов е автор на 12 стихосбирки, три книги с проза и книга за деца. Творбите му са преведи на 20 езика и публикувани в над 20 държави. Носител на много награди, сред които Наградата на музея “Башо”, Славейкова награда, “Иван Николов” за най-добра стихосбирка, Специална награда “Развитие” за нов български роман, Голямата награда за SMS поезия, “Златен ланец”, “Магията любов”, “Национална награда за лирика “Иван Пейчев”, номинация за международната литературна награда “Балканика”. Пише музика и текстове, свирил и свири в различни рок групи, а с групата за поезия и алтернативен рок “ЛаТекст” представя стихотворенията си. Най-новата му засега книга е стихосбирката “Есенен Великден” (2021), също със знака на издателство “Жанет – 45”.
“Стилът му е музикален и изчистен до краен предел, като съдържанието е сгъстено за сметка на обема. Поезията му изразява широка гама от настроения – от тънка ирония и хумор до екзистенциална драма и възвишена трагика. Много често втвърдени клишета от ежедневния език, европейската култура или българската литература биват преосмислени, преобърнати и иронизирани в стихотворенията му, като по този начин постигат обновяване на традицията.”
Иван Христов, Институт за литература към БАН
“Думите му, станали поезия заради нас самите, неговите читатели, напомнят, че не бива да забравяме или неглижираме потенциала на собствената си прямота.”
Мариана Тодорова в liternet.bg
“Авторът е взрян в личното си преживяване с хладнокръвното любопитство на изследовател, открил непозната буболечка. Изненадан е от своето откритие, както и от факта, че продължава да открива неизследвани в спектъра емоции и нови сетива в себе си.”
Тони Теллалов в litclub.com