Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Последно активен 22 ноември в 16:36 ч.
Второ допълнително и преработено издание.
“Ние живеем в земя с хилядолетни традиции. Неуловими на пръв поглед нишки ни свързват с миналото и само неговото проучване и опознаване ни ги разкрива. А в зората на това наше минало стоят траките. Затова и тяхната история е началото на нашата история – не е предистория. Затова и неслучайно, и ненапразно интересът към тях е толкова жив.
Поради това сметнах, че ще бъде полезно да представя какво всъщност са траките – какви са произходът им и тяхната историческа съдба, техният бит, душевността им, отношенията им със заобикалящия ги чужд свят. И то не в една “История на Тракия”, при която като че ли всички събития и факти имат еднаква стойност, а да разгледам само тези събития и явления, които имат пряко отношение към древните ни прадеди.
Желанието ми беше да дам сигурното, а това, което не е сигурно, да го кажа ясно. Има толкова въпроси, които са дискутабилни, изискват допълнителни или нови проучвания, има още незасегнати от науката проблеми, които ще се уясняват в бъдеще, и най-лошото – по много въпроси материалите са тъй бедни. Затова в редица случаи по необходимост трябваше да се задоволя с излагане на различните мнения, да изказвам съмнения и към себе си, и към други, или направо да казвам: “Не знаем”.”
Георги Михаилов
Професор Георги Михаилов е роден на 19 октомври 1915 г. Завършва в СУ “Св. Климент Охридски” през 1938 г. и продължава обучението си в Сорбоната при Г. Вандриес и П. Шантрен. През 1940 г. работи в Археологическия музей в София. През 1941 г. е избран за асистент в катедрата по класическа филология на Софийския университет (1957 – доцент, 1963 – професор). През 1947 – 1949 г. специализира в Париж при П. Шантрен, Ф. Шапутие, А. Жанмер (по гръцка религия в “École des hautes études”) и в прочутия “Collège de France” при Луи Робер по гръцка епиграфия. През 1948 г. получава докторска степен от Сорбоната.
Създава фундаментални научни трудове в областта на старогръцката епиграфика – изследването “Езикът на гръцките надписи от България, част I: Фонетика” (1940), чието второ разширено издание излиза на френски език “La Langue des Inscriptions Grecques en Bulgarie, Phonetique et Mophologie” (1943), “Гръцките надписи, намерени в България” (1956) – в пет тома, за които през 1957 г. получава наградата на Френската академия за надписи и литература. Член-кореспондент е на Германския археологически институт, на Британската кралска академия, на Френската академия за надписи и литература, на Института за научни изследвания в Принстън, САЩ. Основател и председател е на Международната асоциация по гръцка и латинска епиграфика. Носител е на награди и отличия, сред които орден “Кирил и Методий – I степен” и медал на Кметството на Париж.
СЪДЪРЖАНИЕ:
Списък на използваните съкращения
Илюстрации
предисловие от доц. Майя Василева
Предговор към първото издание
Предговор към второто издание
Началото
Земята
Държавата
Тракиецът
Тракийският глас
Фабуларна Тракия
Вяра и Богове
Траки и чужденци
Приложения
Необичаен послеслов от проф. Петър А. Димитров