Прецизно съставени над 200 биографични справки, които ще улеснят бъдещите читатели в задочното им запознанство с героите на отминалите времена и епохи, за които увлекателно разказва д-р Вапцов.
Самите мемоари на Константин Вапцов включват предговор и 10 тематично обособени разказа. Девет от тях са посветени на знакови за габровци места - пазара, барата, чаршията, Кирчо махлеси, Горния край, Конашкия мост, Грънчарската махала, Лъката, Табаците. Отделен текст е посветен на големия изследовател на Габрово д-р Петър Цончев, от който самият К. Вапцов черпи опит, знание и упование.
Още от първите редове на спомените, в които Вапцов разказва за габровския пазар, читателят ще се потопи в една друга атмосфера и неусетно ще тръгне по улиците на града. Ще се спре пред дома на Боба или пред аптеката на Юрдан Пенчев, ще надзърне зад стените на Михалевия хан или ще влезе в кафенето на Ботю Драголов. Ще се запознае с невероятната история на способния, но провалил се математик Еким Степанов и с творческата съдба на самоукия иконописец Рачо Тихолов. Ще отпие от бозата на Радя или ще опита от сладкишите на Колчо Шекерджията. Ще чуе историята за посрещането на хаджи Мускур от поклонението в Светите места или за това как габровци си отмъстили за грубостта на Фердинанд. Това са само малка част от онези запомнящи се щрихи, с които д-р Вапцов пресъздава една цяла панорама на реалния живот на Габрово - такъв, какъвто го е запомнил той, такъв, какъвто ние можем да го видим благодарение на неговите спомени.
Убеден съм, че "Габрово след Освобождението" ще спечели много верни читатели, които ще изпитат истинско удоволствие от интригуващото пътешествие из миналото на следосвобожденско Габрово.