Автор: Никола Даскалов
Издателство:Сиела
Година:2012
Страници:609
Корица: мека корица
Състояние: отлично
Език: Български
"Славното време" не е просто книга със спомени за българския преход, а откровена и честна изповед, написана от един активен участник в политическите събития след 1989 година.
Никола Даскалов
, който е сред учредителите, ръководителите и активните членове на СДС и БСДП, хроникира и прави безкомпромисен анализ на периода, в който се разгражда тоталитарната система в България, и се полагат основите на демокрацията. Като един от доброволните организатори на първите митинги от 1989–1990 година, активист на БСДП и СДС и висш държавен и общински администратор (секретар на Столична голяма община, зам.-министър на отбраната в правителството на Ф. Димитров, общински съветник в София), авторът изживява както еуфорията и илюзиите, така и разочарованията, дори предателствата, задкулисните боричкания и игри в средите на опозицията и управляващите през годините на прехода. Повествованието прелива от факти и събития, подкрепени документално, някои от които са напълно непознати за публиката, а за по-познатите все още битуват "героични" интерпретации.
Никъде в книгата не е спестена истината, не са подминати или пренебрегнати грешките, заблудите, наивитета, а също и властолюбието, грандоманията, сметкаджийството, алчността, както и предателствата на мнозина от личностите, определящи съдбините на България в този изключително важен исторически период.
"Славното време" представлява един личен, граждански ангажиран поглед върху събитията след 1989 година, колкото задълбочен, аналитичен и искрен, толкова и увлекателен като четиво, изпъстрено с незабравими сюжети и ярки портрети на съвременници от всички политически цветове. Но Никола Даскалов не се ограничава само до спомените за първите години на демокрацията. Посредством няколко "интермедии" – връщания във времето отпреди 1989 година – авторът прави паралелен прочит на друг "славен" период, комунистическия, за чиито жестокости и абсурди все още не сме научили всичко. Тук основни герои стават жертвите на тоталитарния режим, сред които са и родителите на автора, а и той самият.