В Bazar.BG от 07 юни 2022г.
Последно активен днес в 06:00 ч.
Методът на Фелденкрайс е известен и като „умния“ (или осъзнатия) подход към човешкото движение, целящ общо подобрение и разгръщане на пълния потенциал на всеки от нас.
Моше Пинхас Фелденкрайс (1904–1984) е с богата и вълнуваща биография. Едва 14-годишен напуска семейния дом (в днешна Беларус), за да се озове в палестински кибуц. Учи и работи в строителството, по-късно се прехвърля във Франция, където завършва инженерство и физика. Но е и един от първите в Европа, получили черен пояс по джудо, покрай което започва да се интересува от дзен и далекоизточната медицина. През войната бяга във Великобритания, откъдето активно помага на антихитлеристката съпротива. Междувременно работи и над своята система, съчетаваща елементи от джудо („максимална ефективност с минимални усилия“), а и от много други методики, например тази на Гурджиев, която изчиства от гностическите ѝ наслоения. Осъзнаване чрез движение се появява за пръв път през 1972 г.
Фелденкрайс е категоричен: ние действаме според представите, които сами изграждаме за себе си. Голям дял в тях имат генетичните и социалните фактори, особено обучението, но те съвсем не ги обуславят – ролята на самообразоването е изключително важна. Нашият Аз-образ не е статичен, а пластичен и се доизвайва в хода на времето (идеята за невропластичността действително изпреварва времето си). В повечето случаи той не отговаря на реалния ни потенциал, затова и целта на всеки от нас би трябвало да е изграждането на максимално реалистичен и пълен образ на аза. Проблемът е, че не съзнаваме повечето части на тялото си и нерядко се държим като биороботи. Коригирането на движенията е най-доброто средство за самоусъвършенстване, което пък според Фелденкрайс няма предел.