Михаил Шолохов - Разораната целина
Михаил Шолохов - Разораната целина - отлична
"Разораната целина" (на руски: Поднятая целина) е роман на руския писател Михаил Шолохов, издаден в две отделни части - първата през 1932, а втората - през 1959 година.
"Днес името на Михаил Шолохов е синоним на блестящо художествено майсторство, рядко срещана епична широта, изумителна с оригиналността и самобитността си. С основание неговото творческо дело се поставя от световната критика до епохалното наследство на Лев Толстой, а художествената значимост на творбите му се измерва с мащабите на най-високите постижения в областта на художествената литература."
Това наистина е роман на
Нобелов лауреат. Мина времето когато България гълташе романите, свързани с комунистическата идеология. За щастие - мина и времето, когато българският читател отричаше съветската литература "по принцип". За да останем читатели на един от най-големите романи не на 20 века, а на всички времена - "Разораната целина". С трагично-симпатичните типажи, с драмата на едно преходно време, с перото на един велик писател.
Романът е пространен текст, пропагандиращ извършваната от комунистическия режим в Съветския съюз колективизация. В центъра на сюжета е създаването на колхоз в село в Южна Русия и отношенията между няколко местни комунистически функционери и селяните. Първата част на романа излиза през 1932 година и е възприемана като самостоятелно произведение, но малко след това Шолохов започва да пише втора част на романа. Нейният текст е изгубен по време на Втората световна война и е написан отново през 50-те години, като е публикуван през 1959 година.
Първата книга на "Разораната целина" е преведена на български от комунистическия деятел Марко Марчевски и е публикувана в България през 1936 година. След установяването на комунистическия режим книгата е преиздавана многократно, от 1960 година заедно с преведената от Георги Жечев втора част. Последното българско издание е от 1980 година.
Ако в романа-епопея "Тихият Дон" Михаил Шолохов отрази сломяването на стария политически строй в царска Русия, във втория си роман — Разораната целина — нарисува с богати краски сломяването на старото село през периода на социалистическото преустройство.
Със забележително майсторство е възсъздаден новият етап в живота на донското казачество, при който то изгражда социализма. Авторът проследява с грижата на талантлив художник-реалист, от една страна, последните усилия на старото да се задържи, от друга — родилните мъки и радостните трепети при раждането на новото, което " побеждава. Непримиримата борба между останките на умиращото старо и възходящото ново — е основният двигател на действието в романа. Борба за социализъм в село чрез колхознота движение в Донската област - ето темата на прекрасния роман.
Съветската власт чрез просвета и материално подпомагане полага усилия да реализира своята творческа задача. Контрареволюцията чрез организирано вредителство провежда своята разрушителна дейност. И около тази борба се изгражда действието на "Разораната целина — роман, в който се разрешава основната проблема, възникнала в началото на 30-те години: колективизацията на селското стопанство и ликвидиране на кулачеството като класа.
В романа е отразена ожесточената класова борба, в процеса на която се разрешава тази проблема, осигурява се победата на комунизма.
Издателство
БКП
Град на издаване
София
Година
1949 г.
Антикварна
Да
Език
Български
Страници
357
Корици
Твърди
Преводач
от руски Марко Марчевски
Категория
Тегло (гр.)
210
Формат
84/108/32
Ширина (мм)
140
Височина (мм)
205
Дебелина (мм)
20