В продължение на десетилетия архимандрит Климент Рилец е на послушание в Рилската св. обител като секретар, библиотекар, ефимерий, доброволен екскурзовод, завеждащ регистъра за сумите, изпращани от християни за различни църковни служби. През цялото това време той грижливо събира свидетелства за чудесата на св. Йоан, както от писмата, които пристигат в манастирската канцелария, така и от устни свидетелства, за които съставя актове с подписите на свидетелстващите и трето лице.
В края на 1961 г. Рилският манастир е национализиран от "народната" власт и обявен за музей, а монасите са преместени в други манастири. Архим. Климент Рилец, заедно с други братя, е зачислен към братството на Бачковския манастир. Там вече в напреднала възраст обработва и преписва поредицата от "Непубликувани чудеса на св. Йоан Рилски", усърден труд, който той приключва на 18 април 1965 г. (Цветница).
В края на книгата са приложени: подробна автобиография на съставителя архим. Климент Рилец, Завет на св. Йоан Рилски и Молитва към светеца.