Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Последно активен вчера в 17:01 ч.
Какъв живот само! Родена е в Бретан, израсла в бедно семейство, съвсем млада става член на Съпротивата във Франция през Втората световна война, спасява двама еврейски младежи от смърт – за което по-късно получава специално отличие от мемориалния комплекс Яд Вашем – след войната става невропсихоложка в Марсилия, през 1959 г. е осъдена на десет години лишаване от свобода заради участието ѝ на страната на алжирското Движение за независимост… и днес тя продължава да е жив пример за това колко са важни смелостта и непокорността.
Анне Вебер разказва невероятния живот на Ан Боманоар във формата на брилянтен героичен епос. Въпросите, които поставя Вебер, вълнуват всеки един от нас и вероятно всеки един от нас ще им даде различен отговор: Какво кара човек да се съпротивлява на силните на деня? Какво рискува? Колко далеч може да отиде? Какво ще постигне?
През 2020 г. книгата е отличена с Наградата за роман на годината, връчвана от Германския борсов съюз на книжарите. Ето обосновката на журито: “Силата на разказа на Анне Вебер може да се сравни със силата на героинята: спираща дъха, старата форма на епоса звучи с лекотата на модерен роман за куража, силата за съпротива и борбата за свобода. Това е история, пълна със зловещи малки истории, които Вебер поднася с тънка ирония. При това става дума за германо-френските отношения като основа за нашата днешна Европа.”
“Лъч надежда на хоризонта в хаоса на съвременните обществени отношения и триумф на умението да се разказва увлекателно.”
Ди Цайт
“Свободната игра с класически цитати и исторически факти е така забавна и увлекателна, че читателят не оставя книгата, докато не стигне до края.”
Ди Тагесцайтунг
“Да изправиш мит и ирония едно срещу друго, като в същото време изказваш дистанцираното си уважение към 95-годишната реално съществуваща героиня, е смело начинание и заслужава адмирации.”
Франкфуртер алгемайне цайтунг
Анне Вебер е родена през 1964 г. в Офенбах на Майн. След завършване на средно образование се премества в Париж, където живее и днес. Пише на немски и на френски, превежда от и на двата езика. Книгите, както и преводите ѝ са отличени с многобройни литературни награди.