Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Последно активен днес в 12:46 ч.
“Третият райх и Съветска Русия – два конкуриращи се експеримента предлага интересен и мащабен анализ на постепенното изграждане на двете световни суперсили в периода 1917 – 1945 г. Разгледани са обществено-политическите процеси в Русия и Германия, които закономерно водят отначало до тяхното външнополитическо сближаване, а по-късно и до най-кървавия конфликт на XX век. В контекста на формирането на двата режима авторът прави и оригинална съпоставка между личните качества на диктаторите Хитлер и Сталин.
Особено внимание е отделено на периода непосредствено преди Втората световна война, като внимателно е разгледано изходното състояние на Вермахта и Червената армия – като материалната обезпеченост, натрупан боен опит и пр. Като географ, авторът е провокиран да разнищи и някои общоприети митове за самата война. Наистина ли под Москва Вермахтът е съкрушен от невиждано студената руска зима? Фатална грешка ли е Балаканският блицкриг и южното отклонение на настъпващите немски войски в ранната есен на 1941 г.? Каква роля е изиграл Маршал Руска природа и на коя от страните е помогнал повече? Нестандартният, достатъчно отдалечен във времето поглед, различно зададените въпроси, оригиналното повествование ще ви накарат отново да се замислите върху много неоспорими факти от учебниците по история. Надяваме се книгата да бъде интересна и полезна както за специалистите, така и за най-широк кръг читатели.”
От издателството
Доц. д-р Петър Стефанов Петров е роден през 1949 г. Завършва магистратура по география, специалност Хидроклиматология, в СУ Св. Климент Охридски. Работи в Географския институт на Бан (от 2010 г. част от Националния институт по геофизика, геодезия и география), секция Физическа география. Бил е ръководител на секция Ландшафтознание и опазване на природната среда в департамент География към НИГГГ. От 1995 г. е председател на УС на Българската асоциация за селски и екотуризъм (БАСЕТ).