Встъпителни думи
Стефан Стамболов е сред най-ярките и запомнящи се имена в историята на България през епохата на Възраждането, националноосвободителните борби и изграждането на новата българска държавност. Едва 16-годишен юноша, той излиза на историческата сцена, на 41 години загива трагично. "Стамболов се среща прекалено рано с нашата история и прекалено рано я напуска" - констатира проф. Андрей Пантев, един от популяризаторите на делото му.
Съдбата рядко предоставя толкова шанс на една личност. Революционерът Ст. Стамболов се носи в метежния вихър на три въстания - Старозагорското (1875 г.), Априлското (1876 г.) и Кресненско-Разложкото (1878-1879 г.). Политикът и държавникът Ст. Стамболов заема най-високите постове - подпредседател на II обикновено народно събрание (1880-1881 г.), председател на IV обикновено народно събрание (1884-1886 г.) регент (1886-1887 г.) и министър-председател (1887-1894 г.). Той направлява България и гради бъдещето й в продължение на повече от едно десетилетие, което по своите резултати се равнява на столетие.
Съвременниците му и поколенията до началото на XXI в. имат нееднозначно отношение към неговата революционна, обществено-политическа и държавническа дейност. Усилията да бъде тя принизена или отречена остават обаче напразни. Делата на Ст. Стамболов са толкова ярки, че и най-предубедените опоненти му отреждат едно от първите места сред водачите на националното освобождение и сред строителите на нова България.
През последните петнадесетина години бяха публикувани немалък брой статии, студии и монографии върху живота и сътвореното от Ст. Стамболов. Заедно с това издаването на личния му архив, съхраняван в БАН, съществено допринася за популяризирането на неговото документално наследство.
Сега предоставяме на специалистите и на по-широки кръгове на българската общественост, които проявяват интерес към Ст. Стамболов и епохата му, един албум. В него е поместен значителен масив от фотографии и факсимилета, чрез които се онагледява богатият и разностранен жизнен и обществен път на именития ни сънародник.
Илюстративният разказ е хронологично-тематичен. Подредбата позовлява, от една страна, да се проследи участието на Ст. Стамболов в големите събития и начинания преди и след Освобождението и, от друга, да се хвърли светлина върху сина, мъжа, съпруга и бащата - малко познати на българската общественост негови образи.
Опитът за максимална илюстративна изчерпателност се оказва несполучлив. Това се дължи на обстоятелството, вече познато от проучванията на личния архив, че снимковият материал е пръснат в различни хранилища, библиотеки и музеи в София, страната и чужбина. Понастоящем цялостното му обхващане все още е невъзможно.
В същото време бързаме да добавим, че фотоалбумът нямаше да се появи без голямата помощ, която ни бе оказана от музейни и архивни специалисти, от колеги и от проучватели на делото на Стамболов и на неговата епоха.
На всички тях поднасяме нашата благодарност и признателност!
Съставителите