Вълчан войвода. Книга 1-3 Васил Гинев
състояние: Отлично-чисто нова
издателство: ---
град на издаване: Варна
година на издаване: 2014
език: Български
страници: 1040
корици: меки
формат: 225/155мм
книгата е в наличност
Васил Гинев
Книгите са чисто нови
”Самата книга обхваща периода от 1795 г. до Освобождението. В нея има изключително много, не толкова известни, забравени герои. Те обаче са много големи личности и са изиграли огромна роля за освобождението на България. Там е Христо войвода, там е Алтън Стоян войвода, Георги Мамареца и много други хайдути и герои, тънещи в забрава”, казва още авторът.
По думите на автора, около 90 процента от историите в романа не са чувани и разказвани досега. ”Те са от автентични документи, от разкази на очевидци. Моята баба е била 20-годишна, когато е говорила с последните двама живи очевидци и участници в четата на Вълчан. Единият е бил дядо й - сина на Михо Кафталията-Вълчан Михов, на когото големият Вълчан войвода е кръстник и го праща да учи в Франция. Хайдутувал е в последните години с воеводата. Другият е един козар Дойчин, който се е грижил за Вълчан в последните му години и дни”, завършва писателят.
Книга 3: Допълнение обхваща периода между книга 1 и книга 2
Рoмaнът oтрaзявa cтрaшнaтa дeйcтвитeлнocт пo врeмe нa турcкo рoбcтвo. Eдин cтoгoдишeн oтрязък oт врeмeтo, в кoйтo изпъквaт плeядa oт нaши гeрoи, зa кoитo ce знae мaлкo или въoбщe нe ce знae. Cрeд тeзи нaши вeлики мъжe ce извиcявa кoлocът в нaшaтa иcтoрия Вълчaн вoйвoдa. Тoй ocъзнaвa пръв, чe c чeти, c хaйдутувaнe, c въcтaния нe мoжe дa бъдe ocвoбoдeнa рoдинaтa ни Бългaрия. Тoвa мoжe, caмo aкo ce cбeрe гoлямo бoгaтcтвo, c кoeтo дa ce плaти нa вeликa cилa, кoятo дa ни ocвoбoди кaтo в тoзи cблъcък учacтвa и вcитe бългaри.
Смята се, че Вълчан войвода умира в Тулча или Браила някъде около 1860 година. В днешни дни юначният българин е известен най-вече със своето съкровище, натрупано от него и четата му по време на дългите години хайдутство. Това съкровище е плод на хиляди митове и легенди. Говори се, че след всеки обир по-голямата част от откраднатото е старателно скривано в някоя пещера.
Съществуват предания за не една и две пещери, които Вълчан войвода е използвал, за да съхранява несметните си съкровища. Богатството му е било толкова голямо, че се разказва как хайдутинът пратил свои хора при руския цар, които да уговорят Русия да започне война с Османската империя, а войводата обещал да заплати всички разходи. Според друга легенда, Вълчан дал огромна сума пари на Евлоги и Христо Георгиеви, за да построят Висшето българско училище - Университета.