В Bazar.BG от 01 септември 2015г.
Последно активен днес в 00:09 ч.
Михо Кафталията
Пазвантът на Вълчан Войвода
Васил Гинев
В този роман се разказва за едно момче, живяло в ада на турското робство. Видяло с очите си страшните злодеяния на турците, както над най-близките му, така и над всите българи. Събраната в душата му омраза, с годините не прераства само в мъст а и в намерение да се прогонят турците от роднината му България и тя да се възкреси от пепелта, от нищото. Това му намерение се осъществява с попадането му в четата на Вълчан войвода.
В този роман са описани всички събития, който не са отразени в романа от три части ”Вълчан войвода, златният бог на България”
който са налични в щанд Книги-Варна
”Самата книга обхваща периода от 1795 г. до Освобождението. В нея има изключително много, не толкова известни, забравени герои. Те обаче са много големи личности и са изиграли огромна роля за освобождението на България.
Рoмaнът oтрaзявa cтрaшнaтa дeйcтвитeлнocт пo врeмe нa турcкo рoбcтвo. Eдин cтoгoдишeн oтрязък oт врeмeтo, в кoйтo изпъквaт плeядa oт нaши гeрoи, зa кoитo ce знae мaлкo или въoбщe нe ce знae. Cрeд тeзи нaши вeлики мъжe ce извиcявa кoлocът в нaшaтa иcтoрия Вълчaн вoйвoдa. Тoй ocъзнaвa пръв, чe c чeти, c хaйдутувaнe, c въcтaния нe мoжe дa бъдe ocвoбoдeнa рoдинaтa ни Бългaрия. Тoвa мoжe, caмo aкo ce cбeрe гoлямo бoгaтcтвo, c кoeтo дa ce плaти нa вeликa cилa, кoятo дa ни ocвoбoди кaтo в тoзи cблъcък учacтвa и вcитe бългaри.
Смята се, че Вълчан войвода умира в Тулча или Браила някъде около 1860 година. В днешни дни юначният българин е известен най-вече със своето съкровище, натрупано от него и четата му по време на дългите години хайдутство. Това съкровище е плод на хиляди митове и легенди. Говори се, че след всеки обир по-голямата част от откраднатото е старателно скривано в някоя пещера.
Съществуват предания за не една и две пещери, които Вълчан войвода е използвал, за да съхранява несметните си съкровища. Богатството му е било толкова голямо, че се разказва как хайдутинът пратил свои хора при руския цар, които да уговорят Русия да започне война с Османската империя, а войводата обещал да заплати всички разходи. Според друга легенда, Вълчан дал огромна сума пари на Евлоги и Христо Георгиеви, за да построят Висшето българско училище - Университета.
Ключови думи: Вълчан Войвода, Васил Гинев