Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Бестселър на “Ню Йорк Таймс”.
Преминете зад стените на един загадъчен град между небето и земята.
Според древните предания в сърцето на Йерусалим е положен крайъгълният камък на света. Тук Адам бил създаден от шепа пръст, завистливият Каин отнел живота на брат си Авел, Ной отправил благодарствена молитва след големия потоп, а Авраам бил готов да жертва сина си Исаак, за да докаже вярата си в Бога. Тук Мохамед се изкачил на небето по стълба от светлина, а Иисус бил разпнат и възкресен. Свещен за еврейската, християнската и мюсюлманската вяра, вероятно не съществува град, който да е събудил толкова яростна религиозна любов, колкото Йерусалим. Завладяван, унищожаван и съграждан отново и отново, Вечния град се е превърнал в кристализирало безвремие, съхранило през вековете енигмата на божественото.
Колин Таброн тръгва след вековния шепот на камъните и пясъците на Йерусалим, заинтригуван от притегателната му духовна сила. През руини, светилища и пещери, по улици и пазари Таброн навлиза дълбоко в пластовете история и вяра, които изграждат тъканта на града – земния Йерусалим, все още кървящ от неотдавнашната Юнска война, и небесния, такъв, какъвто го виждат много от неговите жители, пръсналите се по света евреи, ревностно споменаващи го в молитвите си, и поклонниците от близо и далеч, търсещи упование и надежда в святостта му. Под перото на виртуозния разказвач оживява “притча по-скоро за човека, отколкото за Бог, но без която Йерусалим би загубил значението си”.
Колин Таброн е романист и всепризнат майстор на класическия пътепис. Носител е на множество литературни отличия, включително “Хоторндън” и наградата за пътепис “Томас Кук”. Преди да стане писател, работи в издателския бранш и режисира независими документални филми в Турция, Япония и Мароко. Първите му книги са посветени на Близкия изток – Дамаск, Ливан и Йерусалим. През 1982 г. прекосява Съветския съюз с английската си таратайка, следван неотлъчно по петите от КГБ. Това приключение е описано в “Сред руснаците” и вдъхновява следващите му пътеписи за Русия и Азия – “Зад стената”, “Изгубеното сърце на Азия”, “В Сибир”, “Сенки по Пътя на коприната”. През 2008 г. списание “Тайм” го обявява за един от “50-те най-велики британски писатели след 1945 г.”, а от 2010 г. е президент на Кралското литературно дружество.