Основно послание
Екологичното движение, каквото го познаваме днес, не може да съществува без забележителните учени от Уърлдуоч.
Бил Маккибън, автор на Краят на природата
Едно дете от Бангладеш яде купичка ориз. Едно американско дете си играе с пластмасова играчка. Жена от Финландия говори по мобилен телефон. Мъж от Зимбабве зарежда кола с бензин. Японка чете вестник.
Помислете за нещата, които купувате и използвате всеки един ден. Сега се опитайте да си представите, че в потребителското общество има над 1,7 милиарда човешки същества и техният брой всяка година нараства. В много случаи прекаленото потребление обременява обществата с изграждането на сметища, с намаляване на рибните запаси и с увеличаване равнищата на затлъстяване. В същото време има други 2,8 милиарда души, които потребяват прекалено малко и страдат от глад, бедност и нямат домове.
В годината на тридесетия юбилей на института Уърлдуоч това специално издание на Състоянието на планетата проучва как потребяваме, защо потребяваме и какво влияние оказва нашият избор на потребители върху планетата и останалите човешки същества. От промишлено отгледаните пилета до растящия брой на гладните за бензин спортни коли много от нещата, които купуваме, поддържат разрушителни отрасли. Но бизнесът, правителствата и загрижените граждани използват същата тази покупателна сила, за да изградят пазари за по-малко вредни продукти, в това число честно търгувани храни, зелена енергия и двигатели с горивни клетки.
С главите за продоволствието, водата, енергията, политиката на потребление и преразглеждането на представата за добър живот изследователският екип на Уърлдуоч пита дали е възможно съществуването на общество, което потребява по-малко - и смята, че създаването му е много важно.