Езикът на всеки народ непрекъснато се развива и изменя. Най-променлива е лексиката, тъй като тя е свързана по-непосредствено с обществената практика, с материалния и духовния живот на човека. Промените, които се извършват, са от най-различно естество. Създават се нови думи, утвърждават се нови форми, едни думи отпадат, други изменят първоначалното си значение.
Материалите за словника и за илюстративните примери на
речника са взети от книжнината ни от XIX в., главно от художествени и други произведения, от преводи и периодиката, които и до днес не са загубили своята стойност и популярност, изучават се в училищата или се четат от по-широк кръг читатели.
Днешният читател, който иска да се запознае с богатствата на националната ни литература, да вникне в миналото на българския народ, среща трудности за разбирането на редица непознати думи, които не се употребяват в съвременния книжовен език, а се срещат в книжнината ни. Тези трудности ще бъдат преодолени с помощта на предлагания речник на остарели, редки и диалектни думи, който ги тълкува научно и дава точното им значение.