Доставка с Еконт

Златният век. Книга 1 - Андрей Гуляшки → Обява 45301692

Златният век. Книга 1 - Андрей Гуляшки
гр. София Наблюдавай

Публикувана/обновена на 16 април в 16:05 ч.

Състояние
Използвано
Доставка
Купувача
Вид
Исторически
Има козметични забележки. Добро състояние.

За изданието
  1. Издателство
    Български писател
  2. Град на издаване
    София
  3. Година
    1970 г.
  4. Език
    Български
  5. Страници
    234
  6. Корици
    Меки
  7. Категория
    Исторически романи
  8. Дебелина (мм)
    10

Книга първа
Разказ първи: Ханко от село Осеня
Някогашното щастливо време живееше все още в разказите на по-старите хора. И в песните се споменаваха някои неща, и в обичаите беше останало нещо, та старото време още живееше, макар и като спомен по изтекла вода - била е някога, скачала е от вир на вир, росила е долини и поляни, а сега в руслото й се е източил път, скърцат коли, вятърът вдига прахоляк. Весело е било някога по тази земя, защото пасбищата били общи, на целия род, на общината, и никому не идело на ум, че можело да бъде другояче. И реките - всеки е могъл да хвърля серкме или да залага кош където си ще, на което си иска място. Да кажел някой: "Тази река е моя от тук до тук и рибата, дето е във водата, и тя е само моя" - щели да го помислят за луд. Горите - и те били общи, потрябват ти дърва - впрягай воловете и карай, сечи и товари! Всекиму се падало по равен дял орница и всяка къща обработвала своите ниви според хората и силата си. Имаш ли отчуван добитък и млади орачи и жътвари - хлябът ще ти стига, дори ще остане. Пък и хората не били ненаситни на земя - нали човек има само две ръце и едно гърло, защо му е повече?

Това били най-щастливите времена. Жените тъчели сукно и шаяци, младият свят гледал добитъка, мъжете обработвали земята, ходели на лов, хвърляли серкмета в сините вирове. Данъците за старейшините и вождовете, за жреците били никакви: по някоя агнешка кожа, крина жито, черпак бяла мас.

И дните не препускали бясно, като подгонени от вълци. Времето стигало - и да се послуша как пее вятърът в гората и как вие зиме из лъките; и птиците как чуруликат; та всичките тия звуци, весели и тревожни, сладки или страшни, да залегнат в мелодиите, които изкусните пръсти на свирачите извиквали от дървените си или глинени инструменти. Времето стигало на невестите, за да гледат как разцъфтяват венчетата на горските цветя и на полските, как се сливат и съчетават цветовете им и какви чудни фигури образуват, та да ги пренесат после на становете си, на гергефите си, да се засмеят по шевиците на ризите и престилките им. Времето стигало за всичко - и за работа и за любов, и за сватби и за кръщенки. И затова празниците били чести: агнето си имало своя ден през месец май, рибата - през ноември, угоената свиня - в началото на януари. Майските дни били посветени на любовта, тогава ставали годевките, а сватбите - щом лъсвала покрай изворите първата корица синкав лед. Жреците били весели хора, благославяли всяко нещо, което давало плод.

Така живели хората някога и ако трябва да се вярва на песните и на обичаите, които оставили подире си - животът им не бил лош. Радостта често ги спохождала, защото вземали от земята само това, което им трябвало и без което не могли. И защото не вървели срещу природата, а нагаждали живота си според нейните закони.

Преглеждания: 22
Още обяви в Bazar.BG
Цена
Цена:
2 лв
233 рейтинг
Книгите на Митака е онлайн
В Bazar.BG от 17 ноември 2018г.
5063 обяви на потребителя
Съобщи за нередност!