Доставка с Еконт

Солунският чудотворец - Фани Попова-Мутафова → Обява 45302500

Солунският чудотворец - Фани Попова-Мутафова
гр. София Наблюдавай

Публикувана/обновена на 16 април в 16:54 ч.

Състояние
Използвано
Доставка
Купувача
Вид
Други
Минимални забележки само по обложката. Отлично състояние.

За изданието
  1. Издателство
    Български писател
  2. Град на издаване
    София
  3. Година
    1982 г.
  4. Език
    Български
  5. Страници
    454
  6. Корици
    Твърди
  7. Художник
    на корицата Борис Ангелушев
  8. Категория
    Исторически романи
  9. Дебелина (мм)
    25

Художник на корицата Борис Ангелушев.

Фани Попова-Мутафова (1902 - 1977) е българска писателка, преводач от италиански език и общественик.

Фани Попова-Мутафова е дъщеря на генерал Добри Попов, завършил Военната академия в Торино. Племенница на генерал Стефан Нерезов. Живее със семейството си в Италия. Завършва гимназия в София и учи пиано в Мюнхенската консерватория (1922 - 1925). В периода 1925 - 1927 г. е член на литературния кръг "Стрелец". Съпруга на Чавдар Мутафов, известен архитект, писател и критик. Син - Добри Мутафов, внучка - Фани Добрева-Турмачка.

Дебютира с разказ през 1924 г. Първите ѝ книги са посветени на мистичния подвиг на майчинството и жената. Най-крупното ѝ творческо дело е четирилогията "Асеновци". Със своите над 35 книги, издадени до 1944 г., тя е най-популярната писателка в България. Поетът Кирил Христов казва за нея: "Най-високият връх, достигнат от българската жена, който напълно я изравнява с мъжа, този шеметен връх се казва Фани Попова-Мутафова. Нейните исторически романи я поставят на нивото на най-големите писатели в този жанр в световната литература."

По време на Втората световна война Фани Попова-Мутафова се увлича по националистически идеи и пише публицистика, възхваляваща победите на Тристранния пакт и Обединението на Българските земи. Поради това след 1944 г. изпада в немилост. Арестувана е и осъдена е от т. нар. народен съд на 7 години затвор за "прогерманска дейност" и "великобългарски шовинизъм". След 11 месеца е помилвана и излиза на свобода поради тежката астма, от която боледува, и след застъпничествата на баща си.

В публикуваните посмъртно "Дневници" на писателя Йордан Вълчев се твърди, че Фани Попова-Мутафова е написала романа "Време разделно", но заради забраната ѝ да публикува след 9 септември 1944 г., го е дала на Антон Дончев.

След като през 60-те години на XX век комунистическият режим се ориентира към "патриотична" идеология, Фани Попова-Мутафова е в известна степен реабилитирана. Налагат ѝ да се разкае за "грешките" си, за да излезе поправеното издание на "Дъщерята на Калояна" през 1962 г. Принудена е насила да внесе поправки също в "Солунският чудотворец" и в "Йоан Асен ІІ".

"Последният Асеновец" е преиздаден след смъртта ѝ без попра

Преглеждания: 16
Още обяви в Bazar.BG
Популярни търсения: солунският чудотворец фани
Цена
Цена:
3 лв
233 рейтинг
Книгите на Митака
В Bazar.BG от 17 ноември 2018г.
Последно активен вчера в 15:54 ч.
5008 обяви на потребителя
Съобщи за нередност!