Птичарски бинокъл Swift Audubon 8.5x44 Gold Riband
Swift Audubon 8.5x44 Gold Riband Range J-B56
Много добро оптично и механично състояние, леки козметични забележки по корпуса. Производител завод J-B56 (Hiyoshi Kogaku Co. Ltd). За мнозина най-добрият птичарски бинокъл. Здрави и чисти лещи и призми с драскотина на една от челните лещи без отражение върху картината, безупречна фокусировка и диоптрична корекция. Поле на видимост 148 на 1000м. 290 лева. Намален 260.
Ревю от Ремонт на бинокли Силистра:
"Swift Audubon 8.5x44 H.R. (GRR, J-B56).
Епоха: класически бинокли.
Следващите няколко публикации ще посветим на Емблемата, Стожерът, най-познатият и най-разпространен модел на щатската компания. Да, това е Audubon, известен и у нас, тема на множество наши ревюта, тема за разговори в различни наблюдателни общества, действително смятан за еталон.
Всъщност почитателите на биноклите знаят: името Audubon съвсем не се изчерпва с параметри 8.5 увеличение при 44 мм обективи. Познават също 10х50, познават многообразието и развитието на поро дизайна през годините, познават и рууф призмените генерации с това название. Малцина обаче знаят, че Audubon съществува и като 7х35 версия, или като Swift Swift Audubon Special Formula Edition, все редки представители на голямото семейство, в настоящето създаващи трудност по намиране от колекционери по света.
Участникът ни не е рядък Audubon, просто е междинна генерация, но както всички знаем, все пак е Суифт, щом има друг надпис по него, това автоматично го прави различен. Всъщност този H.R. (High Resolutuon) е Gold Riband Range (GRR), т.е. Аудубон Златна лента както е известен сред бърдуочърите у нас. Той си е стандартна Златна лента, но произвеждана след като от компанията взимат решение да обозначат по някакъв начин високата резолюция (подобно на модели от Червената серия). Това се случи в първата половина на 80-те, като едновременно се правят и Audubon GRR без надпис H.R. След средата на 80-те или до анонсирането на Шаси 4 (за което стана дума в предишната публикация), всички Audubon Type 3b са щамповани с H.R. Впоследствие Type 4 са HR/5 (не всички обаче, съвсем първото поколение с Шаси 4 са Audubon с лого бял триъгълник в който пише Wide Field).
В зависимост от партиди H.R. съществува с идеално и леко изменено цветопредаване. Дължи се на използваните химични съединения за анти-рефлексните покрития. Има бройки с перфектни цветове, има с отслабени, има и с баланс на различни нотки. Последните не са проблемни, въпрос на предпочитания. Прословутият надпис H.R. не е случаен, резолюцията е фантастична в центъра на полето, различими са детайли в детайлите, фини и красиви. По периферията нещата съвсем не са така, но тази периферия е далеч, тя е нужна само да допълни широк обзор, все пак той беше (и все още е) бинокъл за орнитолози, които се нуждаят от широко полезрение. Които нямат потребност от голям ъгъл са закупували бинокли с напълно работещи, но по-малки полета. Днес вече има и широки, които са напълно функциониращи до ръба, нормално е, светът се развива.
В заключение ще добавим, че междинното H.R. поколение на Шаси 3b все още се радва на популярност в определени области. Произведените големи количества Swift GRR едва в последното десетилетие достигнаха и до нашите пазари. Ще бъдат актуални още, но не колкото при тяхното представяне."