В книгата си "Каталог на българските парични знаци от хартия", авторът разглежда една малко позната не само за обикновения читател, но и за специалистите област от паричната циркулация в България. Чрез дефиниране на основните понятия по бонистика и фискални знаци, той го запознава не просто с хронологията на издаването на отделните купюри, но и с мястото, което те имат във финансите и историята на нашата страна. Успоредно с това, паричните знаци са систематизирани по раздели според тяхното предназначение и вид: банкноти, касови бонове, щемпеловани касови бонове, държавни съкровищни бонове, щемпеловани държавни съкровищни бонове, срочни касови бонове и данъчни бонове. В разглеждането са включени и досега видяните банкноти на Беломорска /Западна/ Тракия.
Пред читателите е една книга, написана със старание и ерудиция, специализирано на ниво "каталог". Това всъщност е изследователски труд, който осветлява важна страница от историята на паричното обръщение в страната ни след Освобождението от Османско владичество до днес. Съдържа всички известни до момента парични знаци от хартия с техните разновидности. Илюстративният материал е пълен, с много добро качество и дава ясна представа за елементите на отделните купюри.
"Каталог на българските парични знаци от хартия" на Марин Маринов е написан с вещина и ще послужи като ценно помагало на широк кръг читатели - банкови и финансови служители, научни работници и колекционери.