Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Последно активен днес в 17:32 ч.
Воля за креативност е психологическо изследване върху сложната вътрешна свързаност в личностната структура на творци от различни области. Солидната емпирична основа позволява да се разгърне цялостен концептуален модел, обединяващ в себе си както индивидуално психологически, така и социални компоненти в проучвания върху креативността и процъфтяването.
Съществена част от монографията Воля за креативност представя идеите и приноса на Ото Ранк за оформянето на много от съвременните школи в психологията и психотерапията през призмата на актуалния изследователски контекст. Неговите схващания за динамиката в процеса на израстване на личността не само, че са валидни и до днес, но и продължават да вдъхновяват креативни подходи в психотерапията и екзистенциално-хуманистичната психология. Най-ерудираният от всички психоаналитици в кръга на Фройд – Ото Ранк, напуска Виена, за да изгради изключително продуктивна кариера като лектор, терапевт и писател. Неговите произведения повлияват фундаментално редица забележителни фигури в психологията като Мелани Клайн, Карл Роджърс, Роло Мей, Ървин Ялом, културния антрополог Ърнест Бекер и други. В Гещалттерапия (1951) Пол Гудман определя концепцията на Ранк за ролята на креативния акт в индивидуалното развитие като състояние на психично здраве само по себе си. В продължение на почти цял век Ранк е бил хулен, игнориран или просто забравен от психоаналитичния естаблишмънт, но с публикуването през 1973 г. на отличената с Пулицър The Denial of Death на Ърнест Бекер Ото Ранк постепенно излиза от забвението и е реабилитиран като един от най-блестящите учени от началото на миналия век в Европа и САЩ.
“За мен беше удоволствие да се запозная с монографията на д-р Магдалена Герева, тъй като освен изключително широкото изследователско поле, богато съдържание и приносни моменти, тя е написана на издържан и прецизен научен език, експлициран достатъчно ясно, така че да достигне до широк кръг читатели. Д-р Герева разглежда креативността и творческата мотивация в съпоставителна перспектива, проследявайки връзката им със смисъла на живота, щастието, благополучието, самоактуализацията, междуличностните отношения и социалното признание. Воля за креативност е ценен източник на информация и вдъхновение за изследователи и практикуващи в областта на психологията, образованието, културата и изкуствата, както и за студенти и млади хора, които искат да надникнат в психологическите нюанси на креативността, творческата мотивация и процъфтяването.”
Проф. д-р Маргарита Бакрачева