Концепции на неврофизиологията, илюстрирани чрез компютърни симулации / NeuroDynamix II
NeuroDynamix II: Concepts of Neurophysiology Illustrated by Computer Simulations
Много добре запазена, прошнурована, меки корици, 228 страници, английски език.
Мембранният електрически потенциал е централен елемент във функционирането на всички живи клетки и времевите вариации на този потенциал са от решаващо значение за сигнализирането в нервните системи на всички животни. Електрическите свойства на нервните клетки се разглеждат в курсовете по невробиология, но тъй като електрическите концепции са сложни и илюстрациите в учебниците са статични, студентите често намират неврофизиологията за плашеща и недостъпна. За да бъде направена неврофизиологията по-достъпна, авторите разработват цялостен подход, който започва с елементите на електрическите вериги.
Тази книга, заедно със свързаните с нея уроци по компютърна симулация, представя неврофизиологични концепции, а след това онлайн софтуерът допълнително разширява знанията чрез моделиране на експерименти. Тези практически симулации служат за задълбочаване на разбирането за основните неврофизиологични техники, включително вътреклетъчен запис и напрежение. NDX II симулира динамичните свойства на невроните на няколко организационни нива: мембранен пластир, невронни отделения (дендрит, сома, неврит и аксон), отделни неврони и синаптични взаимодействия в невронни вериги (до 100 неврона). Моделите NDX II представят експериментални резултати динамично, в смисъл, че резултатите се показват, докато се генерират, осигурявайки усещане за експериментална правдоподобност. Базирани на удобен за потребителя, изключително достъпен графичен интерфейс, моделите насърчават активното изследване на физиологичните свойства чрез манипулиране на параметрите на модела.
NeuroDynamix II въплъщава тясна взаимозависимост между дидактически текст и онлайн софтуер. Раздел I на книгата предоставя ясни, илюстрирани въведения в електрическите концепции, свойствата на йонните канали, потенциалите на покой и действието, синаптичните взаимодействия и невронните вериги. Всеки дидактически подраздел завършва с подробни "уроци" за моделиране, които предварително конфигурират моделите NDX II, за да илюстрират и изследват неврофизиологичните принципи. Раздел II предоставя кратки описания на седем интегрирани модела, с пълни речници на променливи и имена на параметри и единици. Раздели III и IV предоставят подробни описания на уравненията за моделите и обобщават числените методи. Книгата завършва с кратко компютърно ръководство и библиография.