Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Последно активен днес в 07:58 ч.
Университетското образование е подложено на голямо изпитание. Съществуването му не е поставено под въпрос, но формата, методите и най-вече целите му са. Поколенията на преподавателите и студентите са различни, което не се случва за първи път, но днес и сега тази разлика е далеч по-съществена. Какъв може да бъде университетът на бъдещето е вълнуващ въпрос и това изследване търси отговора му както в историята, така и в настоящето.
“Работното заглавие на това изследване беше Университетите от миналото и професиите на бъдещето, плод на идеята, че трябва да се случи някаква радикална и революционна трансформация. Анализът на фактологическия материал от средата на висшето образование и научните текстове по темата показаха, че тази трансформация вече се е случила и всъщност ние се приспособяваме към нея.”
“Най-сигурният лакмус за адекватността на висшето образование са неговите потребители и тяхната оценка: тя както не бива да бъде възприемана като абсолютна истина, така и не бива да се игнорират никакви елементи от нея. Професиите на бъдещето имат тази характерна черта, че ще съществуват в един все по-свързан свят, а оттам и изискване за всеобхватни и попадащи в сложен диалог знания и умения от всички човешки области.”
Христо Чукурлиев е доктор по бизнес администрация и преподавател в секция Педагогика на департамент Чужди езици и култури на Нов български университет. Изследователските му интереси са в областта на моделите за управление и приложението им в различни социални и индивидуални дейности; дигиталните технологии, процесите на дигитализация и свързаните с тях трансформации; историята на цивилизациите и религиите в контекста на (р)еволюцията на моделите за разбиране и управление на процеси. В полето на висшето образование проучванията му са свързани с промяната на формите и методите на преподаване и връзката им с професиите на бъдещето.
СЪДЪРЖАНИЕ:
Съкращения
Увод
Университетското образование
Интернет, дигиталните технологии и висшето образование
Образование и професия. Индустриални и информационни революции. Мнението на студените и преподавателите за мястото и ролята на университетите в сегашния момент
Висшето образование и професиите на бъдещето. Насоки и практики
Изводи и заключения
Библиография