Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Последно активен вчера в 13:05 ч.
Публикувана/обновена на 16 август 2024г. в 13:57 ч.
Разпадът на СССР не доведе до край на историята, а отвори нова, следваща страница. В Русия се разрази криза, която създаде световен властови вакуум. Америка, самата в криза след 80-те години, се опита да се възползва и постави началото на парадоксална тенденция: завладяваща експанзия на Запада, която в същото време задълбочава непрекъснато неговия упадък.
Изчезващото влияние на протестантството постепенно доведе Америка от неолиберализъм до нихилизъм, Великобритания от финансова стабилност до зависимост, а Европейския съюз – практически до ритуално самоубийство. Дали Германия днес може да възкръсне е не само интересен, но и много съществен въпрос.
Между 2016 и 2020 г. западният нихилизъм съвпадна с този на Украйна, който се породи след разпадането на съветския блок. НАТО и Украйна се натъкнаха на една стабилизирана Русия, която най-малкото иска да стане отново велика сила: вече консервативна, на страната на останалия свят, който не иска да следва Запада в неговата авантюра. В крайна сметка се стигна до войната в Украйна.
Използвайки възможностите на критическата икономика, на религиозната социология и на антропологията в нейното дълбочинно измерение, Еманюел Тод прави реален обзор на света: от Русия до Украйна, от бившите народни републики до Германия, Великобритания, Скандинавия и САЩ, без да забравя останалия свят, който играе ключова роля за изхода от войната.
Еманюел Тод (1951) е френски историк, антрополог, демограф, социолог и политолог в Националния институт за демографски изследвания в Париж. Неговите трудове разглеждат различните семейни структури по света и връзката им с вярвания, идеологии, политически системи и исторически събития. Има и редица публикувани политически есета и книги, които са широко отразени във Франция и в света.
Трудът му Окончателното падение. Есе за разпада на съветската сфера (1976) привлича сериозно внимание, защото Тод предсказва приближаващия разпад на Съветския съюз, позовавайки се на редица косвени демографски и икономически показатели: увеличаването на детската смъртност, външната търговия, икономическия застой на СССР и т.н.