Когато дъщерята започва да снима документален филм за своите български корени, майката не подозира до каква степен това своеобразно разследване ще я засегне. По настояване на дъщерята майката подава молба до Комисията по досиетата, за да разбере дали е била следена по времето на комунизма, когато е общувала с чужденци в качеството си на преводачка. Отговорът на Комисията е неочакван и разтърсващ. В остър конфликт между поколенията майка и дъщеря се впускат, всяка посвоему и с различни изразни средства, в търсене на истините за миналото и в това задъхано преследване възкръсват призраците на комунизма.
Филмът на дъщерята, Божина Панайотова, носи заглавие Червено, твърде червено. Излиза през 2019 г. във Франция, Германия и България, участва в многобройни фестивали, между които Берлинале, получава награди и широк отзвук в българската и френската преса.
Книгата на майката, Милена Макариус, издадена във Франция от Anne Carrière, се появява през 2020 г., два дни преди локдауна, и въпреки затворените книжарници вестник "Либерасион" й посвещава двойна страница, подписана от критичката Клер Деварийо.