ойните на бъдещето - оръжия, участници, анализи, тактики [3 книги]
1. The Future of Violence [11лв]
Robots and Germs, Hackers and Drones
Отлично запазена, но без обложка. Твърди корици, 324 страници, английски език.
Двама учени по право изследват деликатната и много противоречива тема за сигурността и политическите последици от революционните нови технологии - от дронове до 3-D принтери, обяснявайки как правителствата трябва да се адаптират към този смел нов свят на разпръснати заплахи.
От войната с дронове в Близкия изток до дигиталното шпиониране от страна на Агенцията за национална сигурност, правителството на САЩ използва силата на авангардните технологии с голяма ефективност. Но какво се случва, когато обикновените хора имат едни и същи инструменти под ръка? Напредъкът в кибертехнологиите, биотехнологиите и роботиката означава, че повече хора от когато и да е в миналото имат достъп до потенциално опасни технологии - от дронове до компютърни мрежи и биологични субстанции - които могат да бъдат използвани за атака както на държави, така и на обикновени граждани.
В „Бъдещето на насилието“ експертите по право и сигурност Бенджамин Витс и Габриела Блум описват в подробности безбройните възможности, предизвикателства и огромни рискове, присъстващи в съвременния свят, твърдейки, че ако нашите национални правителства вече не могат да ни защитават адекватно от опасности, те ще загубят своята легитимност. Следователно, правителствата, компаниите и гражданите трябва да преосмислят своите усилия за сигурност, за да защитят живота и свободата. В този смел нов свят, където много "малки братя" са толкова заплашителни, колкото и всяка "Big Brother държавна агенция" , защитата на нашата свобода и неприкосновеност на личния живот може да изисква силно вътрешно и международно наблюдение и регулаторен контрол. Поддържането на сигурността в този свят, където всеки може да атакува всеки, изисква глобална перспектива, с повече мултинационални сили и по-големи действия за защита на (и защита срещу) по-слабите държави, които все още нямат способността да контролират собствения си народ. Опирайки се на политически мислители, Витс и Блум твърдят, че въпреки неотдавнашните протести за противното, сигурността и свободата се подкрепят взаимно и че трябва да прегърнем едното, за да гарантираме другото.
„Бъдещето на насилието“ е едновременно въведение в нашия нововъзникващ свят – такъв, в който учениците могат да отпечатват оръжия с 3-D принтери, а манипулациите на учени с вируси могат да бъдат пресъздадени и отприщени от обикновени хора – и авторитетен план за това как правителството трябва да се адаптира, за да оцелее и да ни защити.
2. Future Non-Lethal Weapons in 21-Century Warfare [13лв]
Отлично запазена, твърди корици, 254 страници, английски език.
С въведение от известния автор Том Кланси, книгата представя стратегии и тактики, които ще бъдат част от арсенала при конфликти в бъдещето - от използване на акустика, лазерни лъчове и интернет мрежи и други методи и съоръжения, до стратегическа организация на силите, информационни войни и тактическо парализиране на врага.
3. Warrior Geeks. How 21st Century Technology is Changing the Way We Fight and Think About War [15лв]
Много добре запазена, твърди корици, 330 страници, английски език.
Warrior Geeks изследва как технологията трансформира начина, по който мислим и водим война, като представя три основни промени, които движат този процес: кибернетични технологии, които превръщат войниците в кибернетична система, която ще позволи на военните да четат техните мисли и емоции и да ги моделират според случая; съвместното съществуване на хора и роботи в бойните пространства на утрешния ден; и степента, до която можем да преработим воини чрез фармакологична манипулация. Като се позовава на гърците, които определят контурите на войната за нас, авторът показва как сме в опасност да загубим връзка с нашата човечност - не само като биологичен вид, но и на добродетелите, които смятаме, че той въплъщава.
Тази история не е много приятна. Войната може да бъде направена по-хуманна само ако следваме моралните закони изковани от предците ни, но за съжаление май планираме да прехвърлим нашите етични решения на машини.