Настоящото изследване е провокирано от един от най-значимите случаи на злоупотреби през последните две десетилетия в България - фалитът на КТБ, четвъртата по големина банка. След кризата от 1996-1997 г., когато една трета от банките фалираха и на практика банковият сектор на страната бе сринат, това е вторият случай, в който огромен финансов ресурс "се изпарява", а негативните последици засягат широк кръг от инстутиции, публични и частни субекти.
Възникването на периодично повтарящи се кризи във финансовата сфера, с многоаспектни отражения върху обществения, икономическия и политическия живот, мотивира Асоциация "Прозрачност без граници" да търси системен отговор на проблема и да погледне отвъд конкретния случай. Настоящата "Оценка на системата за почтеност в банковия сектор в България" се основава на аналитичния подход на международната антикорупционна организация Transparency International "Национална система за почтеност", който оценява по ясно дефинирани критерии капацитета, функционирането и начина на управление на сектори и институции с ключово значение в противодействието на корупцията.
Изследването се базира на анализ на законодателството и на практическите действия на изследваните институции, на широк кръг от документални източници, доклади, оценки, медийни публикации, интервюта с експерти и публични личности, които са имали непосредствени наблюдения и досег със "случая КТБ". То отразява опит за формулиране на безпристрастна обективна оценка на функционирането на системата от надзорни институции в банковия сектор в периода 2009-2014 г., но наред с това преследва и друга цел - да послужи като отправна точка за политики и стратегически действия, които да дадат адекватен системен отговор на констатираните дефицити.
Разгледана през тази призма, настоящата публикация изразява стремежа на Асоциация "Прозрачност без граници" не само да предотврати бъдещи кризи от подобен характер, но и да даде своя принос за институционалното укрепване на системата от надзорни институции в България.’