Атлас на текстурните модели на гранит, гнайс и свързаните с тях видове скали
Atlas of the Textural Patterns of Granites Gneisses and Associated Rock Types
Добре запазена, голяма на размер и тегло, но без обложка. Печати на няколко места. Твърди корици, 378 страници, английски език.
Произходът на гранитите е спорна тема от векове. Смята се, че по-доброто разбиране на проблема може да се постигне само чрез наблюдение на текстурните модели на скалите и тяхното тълкуване въз основа на концепцията за сравнителна анатомия. Имайки предвид това, авторът е съставил атлас, съдържащ 690 илюстрации, който представя, сравнява и генетично интерпретира най-често срещаните текстури в гранити, гнайси и гранитни скали. Той показва широкия спектър от текстурни възможности и техния възможен разнообразен произход.
Въз основа на подробни микроскопични наблюдения е установено, че образуването на всички гранитни компоненти принадлежи към предбластична фаза (седиментогенна) и към нови бластни израстъци, които са отговорни главно за трансформацията на първоначалните седименти в гранити. Освен това, тези наблюдения подкрепят обяснението, че най-често срещаните текстурни модели на гранитите (с изключение на седиментогенните реликти) са хидрогенетични по произход, докато за тези гранити, показващи преход към метаседименти и за интрузивните гранитни тела, авторът предлага произход на гранитизацията.
Предложени са металогенетични обяснения, основани на химическите и геохимичните афинитети на елементите и на мобилизацията и общата сегрегация на елементите при процесите на гранитизация: по този начин се свързва механизмът на гранитизация с образуването на вени и контактни отлагания и се осигурява алтернатива на магматични металогенетични теории.