Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Последно активен днес в 06:30 ч.
Приживе, Хенри Кисинджър не пише на компютър, той диктува книгите си. Той не общува с машини – само с хора. Но през лятото на 2018 година списание Атлантик публикува негова статия, в която той определя навлизането на изкуствения интелект в живота ни като край на епохата на разума, и всички започват да говорят за нея.
Написаното от Кисинджър отеква не защото тезата му е особено оригинална и напълно непозната, а защото предизвикателството идва от него. Той си е извоювал статут на човека, който разбира модерния свят, и причината да го разбира, е, че не е част от него. Той може би не знае какво идва, но по-добре от всеки друг разбира какво свършва. И затова за хора като Ерик Шмит, легендарния CEO на Гугъл, спечелването на Хенри Кисинджър в проекта по написването на книгата се превръща в лично предизвикателство.
“Днес предстои нова епоха. В нея технологиите отново ще променят знанието, откритията, комуникацията и индивидуалното мислене. Изкуственият интелект не е човек. Той не се надява, не се моли и не чувства. Не притежава съзнание или способност за размисъл. Той е човешко творение, което отразява проектирани от човека процеси върху създадени от него машини. И все пак в някои случаи, при невероятни мащаби и скорост, изкуственият постига резултати, близки до тези, които досега са били постигани само чрез човешкия разум. Понякога резултатите му са поразителни. В резултат на това той може да разкрие аспекти на реалността, по-драматични от всички, които някога сме разглеждали.”
Из книгата
Ерик Шмит е технолог, предприемач и филантроп. Той се присъединява към Google през 2001 г., като помага на компанията да израсне от стартираща фирма до глобална технологична компания. Той е главен изпълнителен директор и председател през 2001 – 2011 г. и изпълнителен председател и технически съветник след това. Под негово ръководство Google драматично разширява своята инфраструктура и разнообразява продуктовите си предложения, като същевременно поддържа култура на иновации. През 2017 г. той е съосновател на Schmidt Futures, филантропска инициатива, която залага на изключителни хора, които правят света по-добър. Създател на Reimagine with Eric Schmidt, подкаст на тема как обществото може да изгради по-светло бъдеще след пандемията от COVID-19.
Даниел Хутенлохер е декан на MIT Schwarzman College of Computing. Преди това помага за основаването на Cornell Tech, висше училище, създадено към университета Корнел в Ню Йорк Сити, ориентирано към цифровите технологии; служи като негов първи декан и заместник-ректор. Изследванията му са почетени с редица награди, включително стипендия на АСМ и CASE (професор на годината). Притежава комбинация от академичен и индустриален опит, като е бил член на Факултета по компютърни науки в Cornell, а изследовател и мениджър в Xerox Palo Alto Research Center (PARC) и главен технически директор на стартиращ финтех бизнес. Служил е в редица бордове, включително Corning, Inc. и Amazon.com. Получава бакалавърската си степен от Мичиганския университет и магистърски и докторски степени от МІТ.
СЪДЪРЖАНИЕ:
Предговор към българското издание
Предговор
Къде сме ние
Как стигнахме дотук. Технология на човешката мисъл
От Тюринг до днес – и след това
Глобални мрежови платформи
Сигурност и световен ред
Изкуственият интелект и човешката идентичност
Изкуствения интелект и бъдещето
Благодарности
Бележки
За авторите