Миналото и бъдещето на технологиите и тялото / Our Own Devices
Our Own Devices. The Past and Future of Body Technology
Добре запазена, твърди корици, 314 страници, английски език.
От автора на „Why Things Bite Back“, който с нея ни въведе в отмъстителните лудории на технологиите, „Нашите собствени устройства“ е чудесен и подробен поглед към изобретенията в ежедневието, които ни защитават, позиционират или подобряват представянето ни.
Едновременно помагайки и наранявайки ни, тези телесни технологии са довели до последствия, които техните създатели едва ли са предвиждали:
• В следвоенна Япония традиционните сандали отстъпват място на обувките в западен стил, защото се смятат за белег на по-висок стандарт на живот, но те сериозно увеличават процента на гъбични заболявания на краката;
• Накланящите се столове, първоначално рекламирани за здравословна кратка релаксация, се превръщат в символ на заседналия живот и затлъстяването.
• Клавиатура, която прави пианото по-лесно за научаване, се проваля на пазара главно защото професионалните пианисти вярват, че трудните пасажи трябва да останат трудни.
• Каските, въведени отново по време на касапницата през Първата световна война, спасяват живота на безброй цивилни миньори, строителни работници и велосипедисти.
След като стъпим на бягащата пътека на прогреса, е трудно да слезем. И все пак Едуард Тенер показва, че човешката изобретателност може да се приложи и за самосъхранение, той хвърля светлина върху начините, по които потребителите на обикновени технологии изненадват дизайнери и инженери, както когато ранните машинописци са разработили сензорния метод, който все още се използва в днешните клавиатури. И той предлага конкретни съвети за извличане на ползи от устройствата, без които изглежда вече не можем да живеем. Въпреки че сме зависими от тези обекти, ние също можем да ги използваме, за да се освободим. Тази възхитителна и поучителна история на изобретенията показва защо National Public Radio нарича Тенер „философът на ежедневните технологии“.