Solingen Rokoko премиум посребрени прибори, 24 части
Елегантен, благороден винтидж сервиз за хранене oт 80-те години на миналия век, произведен в солингенската манифактура Gustav Schickedanz за известната фирма за каталожна търговия Quelle. Пълноразмерни, ергономични масивни прибори, лягащи отлично в ръката. Дебело твърдо сребърно покритие с индекс 100 по DIN (42 µm). Изящнa дълбокa симетрична двустранна гравюра в стил рококо. Стандартен сервиз за 6 души от 24 прибора. В отлично състояние с незначителни следи от употреба. Всички прибори са с клеймо Silber 100. Oстриетата на ножовете са от благородна неръждаема соленгенска хром-никелова стомана, с маркировка. Съдържа 6 комплекта от по 4 прибора, а именно:
6 ножа за хранене
6 супени лъжици
6 големи вилици
6 чаени лъжички
Макар и антикварни от 80-те години, приборите са чудесно запазени без сериозни следи от употреба!
-=-
По съвременния Германски индустриален стандарт DIN (Deutsche Industrie Nomenklatur), клеймото 100 върху приборите означава сребърно покритие, постигнато чрез полагане на 100 гр сребро върху 24 dm2 площ (исторически върху сервиз от 24 прибора). Това гарантира 45 µm дебелина на покритието, двойно по-дебело от покритието по ГОСТ и превишаващо изискванията на А+ по британския и скандинавските стандарти.
Основата, върху която е нанесено среброто е от т.нар. Нойзилбер (ново сребро) - сплав от 64% мед, 24% цинк и 12% никел. Тази сплав под наименование Paktong (白铜 - бяла мед) е внасяна столетия наред в Европа от Китай и е била високо ценена заради своята корозоустойчивост, особено в морска вода. Понякога цената ѝ се изравнявала с тази на среброто. Формулата ѝ е открита за западния свят през 1823 г в миньорското градче Ауерхамер, планината Ерцгебирге, Саксония от германският лекар и химик Ернст Аугуст Гайтнер, който я нарича Аргентан.
През 1860 г. във виенското предградие Берндорф родоначалникът на австрийския клон на династията Кrupp - Херман Круп усъвършенства формулата и индустриализира производството на прибори чрез леене под налягане. Той патентова сплавта под названието Alpacca®, на сребърнобелия цвят на вълната на южноамериканската лама Алпака.
-=-
Защо трябва да се храним със сребърни прибори?
Не само поради високата естетическа стойност и високата възвращаемост на монетарното вложение, но и поради целителното въздействие на среброто върху човешкия организъм.
Потребността на човешкият организъм от микроелемента сребро достига 90 мкг на ден. Най-много сребро се намира в мозъка, нервните клетки, жлезите, очите и костите. Недостигът му разклаща имунната система и човек става податлив на вируси и инфекции.
Нашите предци траките са първите, които добивт сребро и пият вода и вино от сребърни съдове. И до ден днешен светът се възхищава на изящната изработка на тракийските ритони, изработени от ковано сребро или злато.
И през средновековието аристокрацията се храни със сребърни прибори и пие от сребърни съдове. Това не е прищявка - сребърните съдове са унищожавали инфекции и вируси хилядолетия преди да бъде открит пеницилинът. „Синята кръв” не е метафора - кръвта на аристократите действително притежавала синкав оттенък. Причина за това са сребърните прибори, с които те се хранели от раждането до смъртта си. В резултат на това, минимални количества сребро непрекъснато се отделяли в храната и напитките им. Така с времето организмът им се насищал със сребро, което водело до сребрист оттенък на кожата и синкаво-лилаво оцветяване на кръвта. Учителят Петър Дънов също препоръчва използването на сребърни и посребрени прибори за хранене.
В епохата на глобални пандемии, при наличието на многобройни резистентни патогенни микроорганизми, човечеството е на път да преоткрие среброто не само като красив материал за бижутерията, но и като естествен широкоспектърен антибиотик без странични действия - дар от природата!
За предпочитане е лично предаване в Пловдив и региона.
За още елегантни прибори за хранене, моля прегледайте и останалите ми обяви:
https://silberbesteck.bazar.bg/