Липсата на нумизматична литература у нас и настояването на моите колеги ме подтикна към създаването на предлагания нумизматичен труд МОНЕТОСЕЧЕНЕТО НА РИМСКАТА РЕПУБЛИКА. Той е предназначен да улеснява нумизматите-колекционери в техните всекидневни занимания. От друга страна, дългогодишният ми опит на нумизмат-колекционер ми даде възможност да съобразя, какво е необходимо да бъде включено в неговото съдържание, а именно - материал от исторически и нумизматичен характер с практическо приложение, събран на едно място, чрез който да се пести ценно време на нумизматите-колекционери за неговото издирване и ползване, предаден в подходяща лесно достъпна форма. Тя се налага и от ограничените възможности на едно издание, като се има предвид огромната по обем материя, засегната с настоящата тема. Така се осъществи идеята за този труд, който е необичаен по своето съдържание.
В първата част - l помощ за опознаването на предлагания нумизматичен материал - са засегнати сведения и събития от исторически характер, свързани със зараждането и развитието на Римската държава.
Във втората част накратко се проследява развитието на монетосеченето на Римската република: предмонетен период, монетите от мед, сребро и злато и проведените във връзка с тях основни реформи. Към всеки подраздел е представен съответен визуален материал (каталог). За ориентиране на начинаещите нумизмати-колекционери, за намиране мястото на монетосеченето на Римската република в рамките на световното монетосечене по време и стил са представени и монети сечени от гръцките градове - колонии от Южна Италия и Сицилия. Във всеки подраздел са показани поотделно, по метал, монетите сечени от Рим на основата на гръцка тегловна система, за улеснение в търговията с гръцките градове-колонии, както и монети, сечени от съседните на Рим области - племенни територии. Освен това, във втората част са отбелязани отклоненията в монетосеченето на Римската република, както по отношение на основните номинали, така и по отношение на техническото изработване на монетите: инкузе, серате, суберате, предмонетни форми и др. В тази част са предадени по хронология и по азбучен ред всички фамилии и имената на монетните магистрати, произхождащи от същите фамилии, свързани с изработването на монетите от мед, сребро и злато.
Третата част на предлагания нумизматичен труд представлява каталог, който има практическо приложение. Тук са застъпени само емисии от благороден метал и то по-специално от сребро - денари, сечени от Римската република с имената на монетните магистрати, предадени по азбучен ред на фамилиите.
По този начин, с невключването на монетите от мед, които не са били разпространени в нашите земи, се даде възможност в рамките на предложения обем да бъдат показани по един екземпляр от основните видове монети - денари, които представляват по-голям интерес за нумизматите-колекционери.
След имената на фамилиите са посочени имената на монетните магистрати, свързани с отсичането на даден тип монета. Датировката, поставена след името на магистрата, се отнася за периода на отсичането на самите монети.
Необходимо е да се отбележи, че както в много други аспекти, така и по отношение на датировката на отсичането на монетите в световната нумизматична литература съществуват значителни различия. За да се избегне смесване на датировката, в настоящия труд тя е направена на основата на датировката на Бабелон. Определенията за рядкост са съобразени с трудовете на А. Банти.
Монетите от края на републиканския период на Помпей Велики (49-45 г. пр. н. е.), Юлий Цезар (50-44 г. пр. н. е.), Цезар и Марк Антоний, Цезар и Октавиан и др. не са включени в каталога, в третата част на настоящия труд. Както в модерната нумизматична литература и особено в практиката на колекционирането, монетите от първия и втория триумвират се третират в рамките на Римското императорско монетосечене, макар да не се обособяват в самостоятелен раздел, или като един чисто преходен период. Няколко екземпляра от тях са показани във втората част.
Авторът