Беседи върху Шестоднев → Обява 49034506

Беседи върху Шестоднев
гр. София, Люлин 6 Наблюдавай

Публикувана/обновена вчера в 12:45 ч.

Състояние
Ново
Доставка
Купувача
Автор: Бонавентура
Обем: 329 стр.
Размер в мм.: 130 х 200
Издател: Изток-Запад
Корица: Мека
Година на издаване: 2025
Състояние: На склад при доставчик

„Беседи върху Шестоднев“ на Бонавентура, превод на Цочо Бояджиев, е много особен текст. Това са 23 публични проповеди, произнесени във Философския факултет в Париж пред около 160 слушатели между Великден и Петдесетница през 1273 г. и прекратени при издигането на Бонавентура за кардинал. Проповедите са замислени като шест „визии“ върху всеки от дните на творението.

Понеже са проповеди, нормално е да се очаква, че не са записани от техния автор: проповедта е по дефиниция слово на Бога, артикулирано от проповедника. И в нашия случай текстовете са reportata, тоест стенографски записи на слушатели. Затова читателят не бива да се изненадва, че на отделни места, в които стои „той казва“ или „тук той заявява“, под „той“ следва да се разбира не някой друг, а самият Бонавентура.

Бонавентура демонстрира широка начетеност, като сред позитивно цитираните от него автори намират място Сенека, Вергилий, Плотин, Ориген и, естествено, Платон и Аристотел. Лесно е да се види, че прокламираният негов „антиаристотелизъм“ е просто добре разпространен слух. Възражения срещу иначе широко утвърждавания от него Стагирит се появяват едва тогава, когато тезите му влизат в пряко противоречие с християнското учение.


Преглеждания: 6
Другите търсят също
Препоръчани за теб
Цена
Цена:
26,10 лв
3931 рейтинг
Книжен храм ЕООД
Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Последно активен днес в 14:43 ч.
20226 обяви на потребителя
Съобщи за нередност!