Барутен дим в залива - последните военноморски кампании в гражданската война/Gunfire Around the Gulf
Gunfire Around the Gulf. The Last Major Naval Campaigns of the Civil War
Добре запазена, меки корици, 239 страници, английски език.
Докато полетата на Гетисбърг, Питсбърг и Антиетам почервеняват от кръвта на хиляди войници, в Мексиканския залив се водят морски сражения, не толкова известни, но от изключителна важност за изхода на войната. От там минават логистични линии, доставящи оръжия и много други неща за Конфедерацията. Запазването или пресичането им ще определи как сблъсъкът между Севера и Юга ще завърши.
Книгата дава ярък разказ, написан от известния историк Джак Д. Кумб, за ожесточените морски битки за пристанищата около залива, включително тези в Ню Орлиънс, Мобил Бей и Виксбърг. Това е изключителна история за изобретателност, смелост, а понякога и човешка глупост, от които е зависела съдбата на една нация.
Кумб ни отвежда в задушаващите корпуси на парни броненосци, треперещи под ударите на гюлета и тарани, в нощи, осветени от огньовете на горящи кораби; в тежки битки, докато бойните кораби се обстрелват един друг почти от упор, което често не позволява да се различи от останалите съдове в морето съюзник от враг. Включени в нея са политиците, индустриалците и инженерите от двете страни, които се надпреварват да изградят военноморски сили почти от нулата, смелите блокади и частните кораби, хитрите командири на Конфедерацията като Рафаел Семес, който превзема шестдесет и девет кораба на Съюза, както и почти забравен стар морски офицер от Тенеси на име Дейвид Глазгоу Фарагът, чието смело и храбро лидерство от името на Съюза ще се превърне в легенда.
Авторът дава също завладяващ поглед към корабите, стратегиите и пионерските технологии, които определят разликата между победата и поражението - потенциално непобедимият броненосец на Конфедерацията „Тенеси“, ниският, грозен и страховит „Манас“, изследванията на Юга в областта на торпедата, противопожарните салове и дори първата успешна подводница, безмилостното движение на Съюза нагоре по реката, смело преодолявайки опасности, както природни, така и създадени от човека, за да премине през страховита редица каменни цитадели, пълни с огнева мощ.
Изпълнена с колоритни исторически герои и бойни сцени, книгата е важно допълнение към историята на малко известен, но важен театър на бойните действия през войната.