Раздавачът на щастие, Лаура Ескивел
Категория: Чужда проза
Издателство: Бард
Година: 2001
Cтраници: 1888
Налични бройки: 1
Език: Български
Град на издаване: София
Корици: меки
Размери: 130/200/0 мм
Лаура Ескивел е сътворила един прекрасен разказ, чието действие се развива в Мексико. Това е историята на Хубило - мъж, роден с дарбата за радост и способността да "чува" истинските чувства на хората, които не се изразяват с думи. През годините добродушният му и весел характер го превръщат в посредник между влюбени и врагове. Най-голямата му дарба обаче ще се превърне в най-голямото му нещастие. Въпреки превратностите на съдбата Хубило, който най-добре познава несъответствието между думи и желания, няма да забрави никога един велик урок: любовта винаги да пътува със скоростта на желанието
Лаура Ескивел е една от най-известните мексикански авторки. Тя разглежда в творбите си взаимоотношенията между мъжа и жената като ги обгръща с характерния за латиноамериканските писатели магически реализъм. При този художествен стил изпъкват емоциите, изпълнени с метафоричен и лирически заряд. Интуицията, а не логиката и разумът, водят героите. Екзотичността е атмосферата, в която потъва всеки читател.
„Раздавачът на щастие" ни въвежда в живота на телеграфиста Хубило. Той е човек, надарен със способността да улавя емоциите, да разбира неизречените думи и истинските намерения на хората около себе си. Със своята свръхчувствителност той помага в общуването между хората до положение, в което съхранява или разпалва любовта и уважението между тях. Хубило използва тази своя сетивност още като дете и след това в своята работа като телеграфист. Парадоксалното е, че той не успява да я приложи напълно в собствения си живот. Успява да намери любовта на живота си, но пък не съумява да я съхрани докрай.
Митологията на маите, историческите препратки, съвременни научни постижения,плюс богатата гама от емоции, които съчетава Лаура Ескивел в „Раздавачът на щастие", гарантират духовно приключение за всеки читател. Акцентът в романа е темата за общуването между хората. И въпреки че тази творба на Лаура се смята от някои критици и читатели за несполучлива и далече от успеха на „Като гореща вода за шоколад", важно е не толкова развитието на сюжета, колкото историята и прозренията за комуникацията между героите. „Разминаването между желанията и думите създава най-различни проблеми в общуването и е основа за появата на двойния морал у хора или народи, които казват едно, а правят друго..."
Няма човек, който да не се е сблъсквал с този двоен морал. Всекидневно ни се случва. И въпреки че днешното общество е високотехнологично развито и има неограничени възможности за общуване, в него има много самотни и неудовлетворени хора.
Проблемът се състои в невъзможността да комуникираме. Хубило е пример как всеки може да бъде като него. Защото всеки има вродената способност да усеща и да разбира отвъд думите. Да го наречем интуиция, телепатия. Това са качества и способности, присъщи само на много чувствителни и искрени човешки същества. Същества, които не се страхуват да изричат истината, които не се обграждат със стените от лицемерие, гордост и цинизъм. Същества, които не се страхуват да бъдат отворени към всеки и всичко. И най-вече същества, които не се страхуват да обичат и да бъдат обичани въпреки всичко. Именно този страх между хората прави невъзможната комуникация. Затова и Хубило се проваля в любовта. Неговото сърце е изпълнено с ревност, недоверие и омраза. Чувства, които само отблъскват и отдалечават. Той успява отново да достигне до сърцето на любимата жена - в края на дните си, смирен, ослепял, ням. С помощта на своята дъщеря, която му отдава своята безмерна обич и внимание, докато е болен, Хубило разбира че „енергията с най-голяма преобразуваща мощ е любовта". Само любовта може да те свърже истински не само с хората, но и с цялото съществувание. Тя е единственият в
Преглеждания: 273
☆
☆
☆
☆
☆
Оценка 0 от 0 глас.