Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Последно активен вчера в 09:11 ч.
Премеждията и приключенията на Трансхималайската експедиция на проф. Рьорих през погледа на сина му Юри. Завладяващ разказ за смелостта на човешкия дух, в който авторът доразкрива историите на Николай от “Алтай – Хималаите” и дава нови ценни сведения за етносите, населяващи свещената Шамбала.
Средна Азия винаги е привличала изследователите със своите могъщи планински вериги и безкрайните си пустини и степи. Във вътрешността на Средна Азия пред погледа на изследователя се ширва една от най-грандиозните планински системи в света. Огромната и без външни водоснабдителни басейни вътрешна част на Средна Азия граничи откъм юг с могъщите Трансхималаи и уникалните високопланинси вериги от южните покрайнини на Сибирската низина. На изток и запад от този огромен безотточен басейн се простира безграничната пустош на великата монголска пустиня Гоби и степите на Средна Азия.
Централноазиатската експедиция начело с професор Николай Рьорих изучаваше тези земи непрекъснато почти пет години. Основна цел на експедицията беше да създаде живописната панорама на земите и народите от вътрешната част на Средна Азия.
Експедицията тръгна от Ню Йорк през май 1923г. и през декември същата година пристигна в Дарджинг. Тук цялата 1924г. преминава в подготовка за странстване из вътрешната част на Средна Азия. Преди да тръгнем на път трябваше да научим тибетски език.Започвам своя разказ за пътешествието си към Изтока в деня, в който експедицията потегли от Дарджилинг.
Юни 1931 г., Ю.Н.Рьорих
СЪДЪРЖАНИЕ:
От автора
Кашмир-Ладак
От Лех до Хотан. Великият Каракорумски път
Хотан
Хотан-Кашгар
Великият северен път за Урумчи
Урумчи и Джунгария
Монголия
Подготовка за експедиция
Урга-Юмбейс Кюрен
През югозападна Гоби
Джелама, Войнстващият свещенник
Сред монголците от Цайдам
През Цайдам
Великото тибетско плато
Пред вратите на Тибет. Забавянето в Чунакхе и опасността за кервана
Хорпите и тяхната страна
Нагчу
Областта на великите езера Нагчу Дзонг – Сага Дзонг
От Сага Дзонг до Сиким