Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Последно активен вчера в 17:01 ч.
Пушкин дава идеята за сюжета на романа, който разглежда "доброто" и "лошото". Така Гогол започва творбата на живота си, а именно романът "Мъртви души". В първия том на творбата читателите са запознават с образа и плановете на Чичиков, чиято единствена цел е да натрупа солидно парично състояние. Втората част проследява изобличаването на Чичиков. Целта на автора е да напише трилогия, която да пресъздаде реалността в Русия. В последния, но нереализиран Том 3, авторът иска да изкара на показ хубавите страни на родината си. За съжаление идеята не се реализира и Том 3 остава ненаписан.
През тридесетте години на XIX век Гогол започва редица повести, посветени на живота в Санкт Петербург, които влизат в сборника "Петербургски повести". Основната и главна тема там е насочена към малкия човек и неговите опити да намери мястото си в заобикалящата го действителност. "Мъртви души. Петербургски повести" е емблематична книга, която поставя морални въпроси у хората, които продължават да вълнуват читателите и до днес. Поради тази причина книгата е актуална и до ден днешен. За илюстрациите към книгата се е погрижил художникът Петър Станимиров, който пресъздава по-запомнящ се начин главните герои.
Книгата е част от колекция "Върхове" на издателство "Изток - Запад".
"Собакевич все слушаше както по-преди с наведена глава и нищо, което от малко да прилича на израз, не се показа на лицето му. Сякаш в това тяло съвсем нямаше душа или имаше, но съвсем не там, дето трябва, а както у безсмъртния Кашчей нейде зад гори и планини и е покрита с такава дебела черупка, че каквото и да мърдаше на дъното, не причиняваше никакво раздвижване на повърхността ѝ."
Из "Мъртви души"