Доставя с % отстъпка
В Bazar.BG от 12 ноември 2012г.
Последно активен вчера в 21:08 ч.
Старите европейски карти имат една важна, все още недооценена подобаващо стойност – чрез тях може да се долови логиката в хилядолетното развитие на европейските представи за България. Тези представи са многопластови, често са нееднозначни и повдигат спорни въпроси. И в тях като всичко, що е продукт на човешкия разум, има неразумности, а и грешките не са рядкост. Над всичко обаче надделява един факт – в тези карти, макар и с различни граници, се изписва и изчертава България, дори и за периоди, в които е загубила своята политическа самостоятелност.
Настоящето издание има за цел да публикува подбрани картографски образци, които формират и илюстрират европейските представи за България и Балканите, като е възприет принципът да се публикуват само карти на които могат да се четат надписите. Важно е да се знае, че те документират не гръцките, българските, сръбските или румънските, а тъкмо западноевропейските представи за политическата география на Балканския полуостров през вековете във водещите италиански, холандски, немски, френски и други картографски ателиета.
Над картите се надвесват не само военачалници и политици, владетели и пътешественици, изследователи и колекционери. Днес те са част от обучението на човека от най-ранна възраст. В книгата си Атанас Орачев, проследявайки промените в границите на българската държава като резултат от ред исторически събития, внушава своята обич към родината и преклонение към делото на предците. Авторът добре показва, че старинните карти трябва да се възприемат като отражение на най-важните и съдбоносни политически събития и геополитически идеи за България на фона на историята на Европа.
За въздействието на книгата допринася изключително много визуалното представяне на картите. Те не само завладяват погледа ни задълго, но и възбуждат неустоимото желание да вникнем в ритъма на епохите, прочитайки предложения от автора текст. Приложената към книгата опорна хронология ни улеснява да схванем по-добре логиката в развитието на европейските представи за България, като дава синтезирана информация за изпъстрената с превратности история на балканските земи. Четивният език на книгата увлича читателя и открива нови хоризонти пред неговите културни интереси.