"Литературни игри с деца или Л’ар педагожик" е безценно помагало за всеки преподавател по литература от І до ХІІ клас, за детски учители и университетски преподаватели, родители, за всеки начинаещ творец в литературното поприще и не на последно място - за самите деца.
Тук е включен преработен и допълнен вариант на едноименната книга, издадена през 1988 г. и станала настолно четиво на цяло поколение учители, както и нови есеистични и теоретични студии по проблема, писани през последните 16 години. След общия им шуменски период двамата автори работят поотделно и водят курсове по творческо писане - поетесата Роза Боянова в Бургас, Красимир Кунчев - д-р по филология в Киркизкия национален университет, в Таразкия национален университет (Казахстан), Нормандския университет в гр. Кан, Франция и Шуменския университет "Епископ Константин Преславски".
Този опит е поглед "отвътре", психология на творческия процес, проследява как се ражда всяка литературна творба, подсказва колко още други, различни пътища предлага животът за достигане до самостоятелен творчески продукт.
Книгата е любопитно четиво, хитроумно написана, а зад всяко конкретно име стоят реални хора, с възможности за творческа реализация във всички области на живота.
Отзиви за книгата:
* * *
До ден днешен липсват поне частични аналози на безсмъртните "От две до пет" на К. Чуковски и "Граматика на фантазията" от Дж. Родари. "Литературни игри с деца изиграват така важната роля за преодоляване на тази липса. Осъществен е щастлив синтез между теория и социалнозночима практика, между творческия нерв и аналитичното проникновение, между фолклорния опит и съвременните схващания за строежа на стиха.
Доц. д-р Яни Милчаков
* * *
Сега държим в ръцете си вълнуващо документално изследване за документално изследване за психологията на творчеството. (...) Заради всички талантливи деца, които са яхнали "крилатото конче на вдъхновението", Роза Боянова и Красимир Кунчев са заслужили обществена благодарност. Тяхното благоприятно призвание помага и на нас да погледнем с непредубедени очи своите деца - да открием в тях творческата искра и да я пазим.
Ст.н.с. І ст. д-р Георги Цанков
* * *
Като пряко и нужно пособие книгата предизвиква творческото мислене на читателя и по този начин прераства в четиво, по-високо от непосредствената си природна цел.
Проф. дфн Симеон Янев